Studia DESK

Studia podyplomowe

Regionalny Ośrodek Kształcenia Podyplomowego WSG w Słupsku zaprasza na studia podyplomowe!
Szkoly dla doroslych

Szkoły dla dorosłych

Liceum, a może szkoła policealna?
Wybieraj spośród 15 kierunków!
Psychoterapia DESK

Kurs Psychoterapii

Zostań Certyfikowanym Psychoterapeutą w 4,5 roku
Brak studiów? Terapeuta Środowiskowy czeka!
Medyczne DESK

Kształcenie medyczne

Dzienne i weekendowe szkoły medyczne, do wyboru masz 6 zawodów Technika, oraz Pomorskiej Akademii Kształcenia Medycznego.
previous arrow
next arrow
PlayPause
Studia

Studia podyplomowe

Regionalny Ośrodek Kształcenia Podyplomowego WSG w Słupsku zaprasza na studia podyplomowe!
Szkoly dla doroslych

Szkoły dla dorosłych

Liceum, a może szkoła policealna?
Wybieraj spośród 15 kierunków!
Medyczne DESK

Kształcenie medyczne

Dzienne i weekendowe szkoły medyczne, również bez matury
Psychoterapia DESK

Kurs Psychoterapii

Zostań Certyfikowanym Psychoterapeutą w 4,5 roku
Brak studiów? Terapeuta Środowiskowy czeka!
previous arrow
next arrow
PlayPause

Rachunkowość i podatki od kuchni okiem Anny Grzesiak


Po inspirującej rozmowie na temat Zarządzania Zasobami Ludzkimi, zapraszamy do kolejnej rozmowy z Panią Annę Grzesiak, wykładowczynią na kierunku Rachunkowość i Podatki
Dowiecie się między innymi jak Pani Anna wyobraża sobie idealne wykłady, oraz co zmieniło się podatkach w 2022r.

Kacper Domin: Jakie były Pani początki kariery zawodowej? Czy już od dziecka chciała Pani zostać wykładowcą?

Anna Grzesiak: „Już od dziecka marzyłam, by zostać nauczycielką i uwielbiałam zabawy w szkołę. Prowadziłam lekcje dla lal i pluszaków oraz wpisywałam im oceny do dziennika. Gdy byłam starsza, zdałam sobie sprawę, że chcę jednak związać swoje życie zawodowe z finansami i ekonomią, a dodatkowo mogę uczyć. Wiedziałam, że nauczanie przedmiotów zawodowych dobrze jest poprzeć praktyką, tak aby nie wykładać tylko czystej teorii, ale opierać się na osobistym doświadczeniu. Dlatego dopiero po 10 latach dorobku zawodowego stanęłam przed studentami i zaczęłam swoją przygodę z nauczaniem. Oczywiście wcześniej odbyłam studia z przygotowania pedagogicznego, dzięki czemu zapoznałam się z metodyką skutecznego nauczania.”

Dlaczego akurat ten kierunek?

„Zawsze pasjonowały mnie finanse i wiedza ekonomiczna. Zadawałam często dorosłym pytania, na które nie potrafili mi dokładnie odpowiedzieć, np. co to są obligacje, inflacja, stopy procentowe. Widziałam, że dla wielu dorosłych są to trudne pytania i dlatego chciałam tę wiedzę zgłębić, a potem dzielić się nią z innymi.”

Jaką wiedzę mogą zdobyć słuchacze uczęszczający na Pani wykłady?

AG: „Moim słuchaczom pragnę przekazać jak najwięcej wiedzy praktycznej, a teorię ubogacać przykładami z życia. Mając doświadczenie w rachunkowości małych i średnich przedsiębiorstw z różnych branż, mogę przytoczyć wiele sytuacji i problemów, z jakimi spotyka się przedsiębiorca w swojej działalności. Będąc specjalistą w dziedzinie rachunkowości, demonstruję współcześnie wykorzystywane programy księgowe oraz nowatorskie techniki usprawniające pracę w księgowości.”

Czy Pani zdaniem obecna sytuacja na Świecie wpłynęła na kierunek, którego Pani uczy?

„Obecnie tempo zmian w przepisach prawa, zwłaszcza podatkowego jest tak szybkie, że pracując w księgowości, delikatnie mówiąc nie, można się nudzić. Dopiero co mierzyliśmy się ze zmianami zwanymi Polskim Ładem, a już od drugiego półrocza bieżącego roku mamy zupełnie inny system podatkowy i kolejne rewolucyjne zmiany w przepisach. To, co kiedyś zmieniało się latami, dziś wprowadza się zaledwie w kilka miesięcy czy tygodni. Tempo zmian zmusza zatem do nieustannego doszkalania, śledzenia na bieżąco przepisów i wdrażania ich w życie. Nie ma zatem stagnacji w zawodzie księgowego, a wiedza raz zdobyta nieustannie ewaluuje i jest poddawana nowym próbom czasu. Pokazała to pandemia, gdy z dnia na dzień wprowadzano kolejne tarcze antykryzysowe oraz różne obostrzenia i rozwiązania dla przedsiębiorców, pokazuje to też obecna sytuacja związana z wojną na Ukrainie oraz napływem uchodźców. W rachunkowości i podatkach jak w życiu nic nie jest constans, wszystko płynie.”

Co Pani zdaniem zmotywowałoby słuchaczy do aktywniejszego udziału w zajęciach?

„Moi słuchacze chłoną wiedzę jak gąbka, ale chcieliby więcej zajęć praktycznych. Myślę, że możliwość stworzenia im zajęć laboratoryjnych, na których sami mogliby np. wystawić fakturę czy zaksięgować różne operacje gospodarcze w programie księgowym byłby dla nich niezwykle istotnym bodźcem do aktywniejszego udziału w zajęciach.”

Co Pani zmieniłaby w systemie polskiej edukacji?

„System polskiej edukacji wciąż wymaga od uczniów przyswajania zbyt wiele wiedzy teoretycznej, a za mało stawia na praktyczne umiejętności i rozwój kompetencji miękkich. Po skończonej szkole absolwenci często nie potrafią wykorzystać swojej wiedzy lub powalczyć o odpowiednie stanowisko pracy dla siebie. Umiejętność pracy w zespole, komunikacji, elastyczności, jaki i asertywności są dzisiaj niezmiernie istotne w procesie samorealizacji. A przecież zadowolenie z wykonywanej przez siebie pracy to podstawa spełnienia w życiu każdego człowieka.”

Z Anną Grzesiak rozmawiał Kacper Domin, Redaktor naczelny Centrum Edukacyjnego Technik

Sprawdź również wywiad z Agnieszką Adamiak, na temat zmian w Zarządzaniu Zasobami Ludzkimi, oraz o tym dlaczego „Twój Szef jest idiotą” 

Najnowsze aktualności

Bezpieczeństwo aplikacji sieciowych: omówienie podstawowych zagrożeń i sposobów ochrony

Bezpieczeństwo aplikacji sieciowych jest kluczowe dla zapewnienia poufności, integralności i dostępności danych w sieci. Aby zapewnić bezpieczeństwo, należy zrozumieć podstawowe zagrożenia i sposoby ochrony aplikacji sieciowych przed atakami. Ataki sieciowe są coraz bardziej zaawansowane i skomplikowane, a ich celem jest uzyskanie dostępu do wrażliwych danych. Obejmują one takie...

Jak uniknąć stresu przed sesją i zdać ją bez problemu?

Sesja egzaminacyjna to jeden z najważniejszych momentów w życiu każdego studenta. To czas, w którym trzeba pokazać swoje umiejętności i wiedzę zdobytą przez cały semestr. Niestety, często wiąże się to z dużym stresem i niepewnością. W tym artykule przedstawimy kilka sposobów, które pomogą Ci uniknąć stresu przed sesją...

Międzynarodowy Dzień Edukacji

Międzynarodowy Dzień Edukacji jest obchodzony 24 stycznia 2023 roku, pod hasłem "Inwestuj w ludzi, traktuj edukację priorytetowo" Celem tego dnia jest zwiększenie zaangażowania politycznego w celu zwiększenia dostępności edukacji dla wszystkich, a szczególnie dla afgańskich dziewcząt i kobiet, które z powodu rządów Talibów nie mają dostępu do edukacji....


Najnowsze artykułyZnajdź nas na facebooku!


Studia podyplomowe WSG

Wybieraj spośród ponad 70 kierunków studiów podyplomowych Regionalnego Ośrodka WSG w Słupsku