Jak i gdzie możesz ubiegać się o dofinansowanie swojej dalszej edukacji?
Istnieje wiele form wsparcia finansowego, uzyskanie go z poszczególnych źródeł wymaga odpowiedniego podejścia i wiedzy.
Dowiedz się jak ubiegać się o dofinansowanie i podwyższ swoje kwalifikacje!
Z dofinansowania studiów podyplomowych może skorzystać osoba zarejestrowana w urzędzie pracy jako:
Przyznane dofinansowanie może pokrywać nawet do 100% kosztów studiów podyplomowych, jednak górny limit wynosi 300% średniego wynagrodzenia. Dodatkowo, w czasie studiów można otrzymywać również stypendium, które wynosi 20% obowiązującego zasiłku dla bezrobotnych.
Tak. Osoba, której zostało przyznane takie dofinansowanie, i która w trakcie trwania studiów podjęła pracę lub rozpoczęła działalność gospodarczą, może korzystać ze świadczenia, do czasu planowanego ukończenia studiów. Może pobierać także stypendium w wysokości 20% zasiłku dla bezrobotnych.
Osoba korzystająca z dofinansowania studiów podyplomowych jest zobowiązana do powiadomienia powiatowego urzędu pracy o podjęciu, kontynuowaniu na kolejnych semestrach i ukończeniu studiów podyplomowych oraz do przedstawienia dyplomu/świadectwa ukończenia tych studiów.
Uczestnik studiów podyplomowych zobowiązuje się do zwrotu dofinansowania kosztów studiów podyplomowych w przypadku nieukończenia lub przerwania ich z jego winy.
Osoby zainteresowane dofinansowaniem studiów podyplomowych powinny złożyć wniosek we właściwym powiatowym urzędzie pracy → skorzystaj z wyszukiwarki.
Wzór wniosku znajduje się na stronie www urzędu pracy właściwego ze względu na miejsca zamieszkania.
Do wniosku należy dołączyć dodatkowe dokumenty:
Wnioski o dofinansowanie studiów podyplomowych rozpatrywane są według kolejności zgłoszeń. Złożone dokumenty mogą podlegać opiniowaniu przez doradcę zawodowego powiatowego urzędy pracy, co do zasadności udzielenia takiego dofinansowania.
Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, następuje podpisanie umowy o dofinansowanie z urzędem pracy. Znajdują się w niej między innymi:
Krajowy Fundusz Szkoleniowy stanowi wydzieloną cześć Funduszu Pracy, przeznaczoną na dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców, podejmowanego z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy. Celem utworzenia KFS jest zapobieganie utracie zatrudnienia przez osoby pracujące z powodu kompetencji nieadekwatnych do wymagań dynamicznie zmieniającej się gospodarki. Zwiększenie inwestycji w potencjał kadrowy powinno poprawić zarówno pozycję firm jak i samych pracowników na konkurencyjnym rynku pracy.
Pracodawca starający się o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego musi wnieść wkład własny w wysokości 20% kosztów, zaś 80% kosztów kształcenia ustawicznego sfinansuje KFS. W przypadku mikroprzedsiębiorstwa, tj. pracodawcy zatrudniającego do 10 osób, ze środków KFS można sfinansować 100% kosztów kształcenia ustawicznego. Jednak całość dofinansowania środkami KFS nie może przekroczyć wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.
Wsparcie kształcenia ustawicznego środkami KFS udzielane jest na zasadach pomocy de minimis.
Środki KFS otrzymane z powiatowego urzędu pracy pracodawca może przeznaczyć na:
W celu uzyskania dofinansowania kosztów kształcenia ustawicznego, pracodawca planujący inwestowanie w kształcenie ustawiczne musi złożyć wniosek do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy albo miejsce prowadzenia działalności. Wniosek można złożyć w postaci papierowej lub elektronicznej.
Wniosek wypełniony w postaci elektronicznej przed przesłaniem do powiatowego urzędu pracy należy:
Wniosek pobrany w postaci elektronicznej można też wydrukować, podpisać ręcznie i złożyć w formie papierowej do właściwego powiatowego urzędu pracy.
We wniosku należy podać:
Uwaga: Pracodawca dołącza do wniosku o dofinansowanie kształcenia ustawicznego:
Formularze wniosku dla pracodawcy o dofinansowanie kształcenia ustawicznego ze środków KFS powinny być dostępne na stronie internetowej powiatowego urzędu pracy. Doradca klienta w powiatowym urzędzie pracy udzieli pracodawcy wyjaśnień lub szerszych konsultacji w sprawie złożenia wniosku o dofinansowanie i możliwości otrzymania dofinansowania że środków KFS.
Starosta organizuje nabór wniosków pracodawców o przyznanie środków z KFS na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego przez ogłoszenie na tablicy informacyjnej w siedzibie powiatowego urzędu pracy oraz w postaci elektronicznej na stronach internetowych urzędu wskazując priorytety wydatkowania środków KFS na dany rok, termin rozpoczęcia i zakończenia naboru wniosków oraz elementy, które brane będą pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosków w tym:
Nabór wniosków jest powtarzany do wyczerpania limitu środków KFS przyznanego dla danego powiatu.
Dopuszcza się negocjacje pomiędzy starostą a pracodawcą treści wniosku w celu ustalenia ceny usługi kształcenia ustawicznego, liczby osób objętych kształceniem ustawicznym, realizatora usługi, programu kształcenia ustawicznego oraz zakresu egzaminu.
Dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego ze środków KFS następuje na podstawie umowy zawartej ze starostą, która określi szczegółowo warunki wsparcia oraz obowiązki stron.
W umowie określa się:
Rozpatrzony pozytywnie wniosek o dofinansowanie kształcenia ustawicznego ze środków KFS stanowi załącznik do umowy.
Uwaga: Pracodawca musi podpisać umowę z pracownikiem, który uczestniczy w kształceniu dofinansowanym środkami KFS. Umowa powinna określać m.in. zobowiązania pracownika, ponieważ nieukończenie kształcenia ustawicznego finansowanego z KFS skutkuje dla pracodawcy koniecznością zwrotu otrzymanych środków.
Realizacja postanowień umowy podlega kontroli starosty/ powiatowego urzędu pracy. Na żądanie pracodawca obowiązany jest udzielić informacji na temat: liczby osób objętych działaniami finansowanymi z udziałem środków KFS według tematyki kształcenia ustawicznego, płci, grup wieku 15-24 lata, 25-34 lata, 35-44 lata, 45 lat i więcej oraz poziomu wykształcenia, liczby osób, które rozpoczęły kurs, studia podyplomowe lub przystąpiły do egzaminu – finansowane z udziałem środków KFS oraz liczby osób, które ukończyły z wynikiem pozytywnym kurs, studia podyplomowe lub zdały egzamin – finansowane z udziałem środków KFS.
Nie wszyscy pracownicy etatowi wiedzą, że mogą starać się o dofinansowanie lub nawet sfinansowanie studiów, które podniosą ich kompetencje zawodowe. Dla polskich właścicieli firm przestaje to być abstrakcją i przedsiębiorcy coraz chętniej sięgają do portfeli, bo wiedzą, że inwestycja w kadry naprawdę może się im opłacić.
Pracodawcy w Polsce mają pełne prawo, aby sfinansować zatrudnianym przez siebie pracownikom studia. Zwiększanie kompetencji i kwalifikacji pracowników powinno być celem każdego przedsiębiorcy, któremu zależy na tym, aby osiągnąć sukces w swojej branży. Dzięki zatrudnianiu doświadczonych, dobrych specjalistów, firma może wydajniej pozyskiwać nowych klientów a także kontrahentów.
Warto wiedzieć, że ułatwianie podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracownikom jest jednym z najważniejszych obowiązków każdego pracodawcy. Może to mieć formę np. udzielenia urlopu szkoleniowego. Jednocześnie, dofinansowanie studiów jest wyłącznie dodatkowym uprawnieniem przysługującym pracodawcom. Oznacza to, że fakt dofinansowania studiów pracownikowi zależy wyłącznie od dobrej woli pracodawcy. Regulują to artykuły 17 i 94 Kodeksu pracy.
Przydzielenie dofinansowania na studia pracownikowi to wyłącznie przywilej pracodawców, a nie obowiązek. Aby pracodawca wyraził zgodę na dofinansowanie naszej edukacji, trzeba go jakoś przekonać. Jak to zrobić?
Przede wszystkim, należy uświadomić pracodawcy, jak bardzo zależy nam na podnoszeniu swoich kwalifikacji. Nie wszyscy pracownicy chcą poszerzać swoją wiedzę, ponieważ wystarcza im to stanowisko pracy, które zajmują obecnie. Pracodawca musi wiedzieć, że chcemy iść do przodu, a dzięki nowym kompetencjom jakość pracy znacząco wzrośnie.
Ponadto, zanim poprosimy szefa o dofinansowanie naszych studiów, warto dokładnie zastanowić się, jakie studia pomogą nam poszerzyć kompetencje w codziennej pracy. Kierunek studiów powinien być powiązany z branżą, w której działa nasza firma. Tylko wtedy uzyskane w ramach studiów kompetencje będą cenne zarówno dla nas jak i dla firmy.
Program jest realizowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Głównym celem projektu jest udzielenie pomocy osobom z niepełnosprawnościami w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym poprzez dofinansowanie kosztów edukacji – środki można zdobyć między innymi na studia pierwszego stopnia, studia drugiego stopnia, jednolite studia magisterskie, a także na studia podyplomowe. Więcej informacji na stronie: https://www.pfron.org.pl/