Studia DESK

Studia podyplomowe

Regionalny Ośrodek Kształcenia Podyplomowego WSG w Słupsku zaprasza na studia podyplomowe!
Szkoly dla doroslych

Szkoły dla dorosłych

Liceum, a może szkoła policealna?
Wybieraj spośród 15 kierunków!
Psychoterapia DESK

Kurs Psychoterapii

Zostań Certyfikowanym Psychoterapeutą w 4,5 roku
Brak studiów? Terapeuta Środowiskowy czeka!
Medyczne DESK

Kształcenie medyczne

Dzienne i weekendowe szkoły medyczne, do wyboru masz 6 zawodów Technika, oraz Pomorskiej Akademii Kształcenia Medycznego.
previous arrow
next arrow
PlayPause
Studia

Studia podyplomowe

Regionalny Ośrodek Kształcenia Podyplomowego WSG w Słupsku zaprasza na studia podyplomowe!
Szkoly dla doroslych

Szkoły dla dorosłych

Liceum, a może szkoła policealna?
Wybieraj spośród 15 kierunków!
Medyczne DESK

Kształcenie medyczne

Dzienne i weekendowe szkoły medyczne, również bez matury
Psychoterapia DESK

Kurs Psychoterapii

Zostań Certyfikowanym Psychoterapeutą w 4,5 roku
Brak studiów? Terapeuta Środowiskowy czeka!
previous arrow
next arrow
PlayPause

Zarządzanie Zasobami czy Kapitałem Ludzkim?

O najważniejsze zmiany w tej dziedzinie w roku 2022, zapytaliśmy Panią Agnieszkę Adamiak, wieloletnią wykładowczynię na kierunku Zarządzanie Zasobami Ludzkimi  oraz Prawo Pracy i Ubezpieczenia Społeczne. Zapraszamy do rozmowy.

Pani Agnieszko, dlaczego akurat ten kierunek? 

Ten kierunek dlatego, że mam duże doświadczenie, no od ponad 20 lat jestem menedżerem na stanowisku kierowniczym, menedżerem to się nazywa od niedawna.. w sumie jak zaczynałam, to było po prostu stanowisko kierownicze, kierownik. Także mam bardzo duże doświadczenie, w międzyczasie przeszłam kilka kursów menedżerskich i szkoleń, więc dodatkowo doświadczenie jest poparte wykształceniem. Wykłady to była konsekwencja mojego doświadczenia i nauki wieloletniej, chciałam się po prostu podzielić swoją wiedzą i umiejętnościami z młodą kadrą, z młodym pokoleniem. 

A czy przez te 20 lat zauważyła Pani bardzo duże zmiany? 

Tak jak najbardziej. Kiedyś to było podejście do pracownika jak do kadry, więc zarządzanie kadrami, pracownik był niejako od personalizowany, natomiast teraz szczególną uwagę zwraca się na takie obszary jak rozwój pracownika, podnoszenie jego kwalifikacji, na szkolenie pracownika. 

I właściwie inwestowanie w tego pracownika, dlatego, że do tej pory, no i właściwie wasz kierunek tutaj się też nazywa zarządzanie zasobami ludzkimi. Natomiast zasób obecnie już jest zastępowany (ten wyraz) pojęciem kapitału ludzkiego, więc zasób to jest coś, co wykorzystujemy, natomiast kapitał to jest coś, w co inwestujemy, więc zmienia się podejście właśnie do Zarządzania Zasobami Ludzkimi. 

Jaką wiedzę Pani chce przekazać słuchaczom na swoich zajęciach? 

Wiedza z Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest bardzo szeroka i tak na dobrą sprawę te wiadomości, te informacje czy wiedza, to jest taka ogólna wiedza psychospołeczna, osoby na stanowisku kierowniczym, menedżerowie przede wszystkim, powinni posiadać właśnie taką wiedzę, czyli mieć umiejętności interpersonalne, czyli umiejętności psychospołeczne po to, żeby odpowiednio tym pracownikiem kierować. 

I tutaj jest bardzo duży obszar, także nawet ten kierunek zawiera kilka przedmiotów. Jest to motywowanie, która jest bardzo trudne, a bardzo ciekawe. Samo szkolenie pracowników, doskonalenie pracowników ocena. Kwestia zmian we współczesnym świecie bardzo dużo się zmienia, tak wiadomo, że to, co jest na pewno to to, że będzie zmiana lub zarządzanie pracownikami w zmianie. 

Więc to są bardzo ciekawe rzeczy nie tylko dla osób, które by chciały kiedyś tam zostać kierownikami czy menedżerami, osobami właśnie już na stanowiskach, ale także dla zwykłych osób. Dlatego, że to jest wiedza, która im pomoże jako pracownikom jest taka książka „Mój Szef Jest Idiotą”, polecam do przeczytania, bardzo ciekawa i to też pokazuje właśnie w jaki sposób Pracownicy mogą postrzegać swoich Szefów, ale też jak Szefowie mogą postrzegać swoich Pracowników. I też odnoszą się właśnie do kwestii psychospołecznych, dlatego Zarządzanie Zasobami Ludzkimi to jest temat tak szeroki, że przyda się nawet w codziennym życiu. 

Czyli nie jest to kierunek skierowany tylko do osób chcących rozwijać karierę menadżera, a dla każdego? 

Dla każdego. 

Czy zauważyła Pani jakieś zmiany przez kierunków przez obecną sytuację na świecie? Nie mówię tu tylko o wojnie czy pandemii 

Na pewno praca zdalna, która została wprowadzona tak, jakby z marszu. Oczywiście są do tego zapisy w kodeksie pracy, które to regulują. Również telepraca i to jest nowy obszar. Jest to kwestia taka jak wyposażenie pracownika w odpowiednie możliwości tak, czyli nawet ten komputer, żeby miał możliwość świadczenia pracy zdalnej. Oczywiście nie każda praca daje takiej możliwości, natomiast kwestia komunikacji z tym pracownikiem, czy rozliczenia go z zadań to już jest kwestia kierownicza. Trzeba wiedzieć, jak do tego podejść, jak z tym pracownikiem współpracować na odległość, więc no to są trudne rzeczy. 

Więc myślę, że zapoznanie się z tym tematem też jest ciekawą rzeczą. Poza tym mówię, idziemy do przodu, świat się zmienia, przejmujemy różnego rodzaju style z zaachodu i wprowadzamy to na polski rynek, więc samo przeczytanie książki czy przeczytanie wiadomości w Internecie nie daje takich możliwości jak przećwiczenie tego na studiach. 

A w jakiej formie prowadzi zajęcia? 

Staram się prowadzić zajęcia w formie warsztatowej, dlatego, że jestem trenerem biznesu i oprócz tego forma warsztatowa jest bardziej angażująca osobę. Sam wykład sucho przedstawiony przeczytany, nie jest tak angażujący i ciekawe, na dobrą sprawę można się znudzić słuchając przez ileś tam godzin takiego wykładu. 

Natomiast ja prowadzę zajęcia warsztatowo, czyli angażuje słuchaczy, są to różnego rodzaju ćwiczenia, rozmowa, dyskusja, oczywiście przy wykorzystaniu także rzutnika, również też różnych materiałów. Prowadzę także zajęcia z coachingu, więc wykorzystuję do tego różnego rodzaju karty coachingowe, i inne ćwiczenia na przykład rzucanie markerem za siebie. Nie powiem, nie zdradzę do czego to służy. Także można przyjść, zobaczyć. To jest akurat na szkoleniu pracowników. 

Są również rysunki, czy inne ćwiczenia, bo to jest najciekawsze – ćwiczenie na zasadzie właśnie Metody Kolba. Ten naukowiec odkrył zasady uczenia się dorosłych tak osoby, które jak przychodzą na studia podyplomowe, one są osobami dorosłymi, inaczej te osoby się uczą niż osoby w szkole, czyli dzieci, młodzież. Jest zasada, że najpierw musisz doświadczyć, potem musisz przemyśleć, potem musi dostać wiedzę i przetestować, czy ci to wychodzi. Jeżeli w tym cyklu idzie nauka, to ona jest bardziej efektywnie przyswajana przez Studentów. 

A czy mogłaby pani nam powiedzieć coś więcej o swojej karierze? 

Zawodowo pracuję w państwowej jednostce organizacyjnej? Nie wiem, czy mówić tutaj, czy to jest istotne. 

Może Pani powie? 

To znaczy pracuję w zakładzie ubezpieczeń społecznych, w związku z tym też prowadzę tutaj zajęcia z Ubezpieczeń Społecznych i Zdrowotnych. To jest 2 kierunek, na którym te zajęcia się odbywają. No w tym zakładzie pracuje bardzo długo, oni będą mówić. Żeby nie zdradzać swojego wieku i nie przestraszyć kogoś. [śmiech] Natomiast tak jak już mówiłam, tak od 20 lat jestem na stanowisku kierowniczym, ostatnio zarządzam zespołem, który jest 67 osób, w tym 30 w 2 jednostkach pozamiejscowych, więc też mam tutaj doświadczenie z pracą pozamiejscową, można powiedzieć zdalną trochę. Nie mam doświadczenia, aż takiego w innych zakładach, natomiast Zakład Ubezpieczeń Społecznych się tak zmienił w ostatnich latach, że wystarczyło mi to, żeby mieć tutaj atrakcyjną pracę. 

A czy mogłaby Pani coś więcej dodać o sposobie zajęć warsztatowych które Pani prowadzi? 

Tak no no to polega na tym, że tak jak mówiłam już oparta jest o cykl Kolba, więc przede wszystkim można powiedzieć, że ja mówię stosunkowo mało, natomiast przede wszystkim uczestnicy dyskutują, przedstawiają też swoje doświadczenia, w momencie, jak przekazuje wiedzę to jest ona na tyle ciekawa dla uczestników że, przykładowo Panie mówiły przy wejściu na zajęcia, że muszą wcześniej wyjść, bo mają jakieś inne sprawy do załatwienia i o 11 musi wyjść. No dobrze, jak mają potrzebę wyjścia? No oczywiście nie robię problemu. No i mija ta godzina 11:00, a Pani nie wychodzi, pytam się „miała Pani wyjść” i słyszę „a nie.. ja zostałam, Pani tak ciekawie mówi, że ja chcę posłuchać do końca. 

Dla mnie to też ważne, no docenienie tego w jaki sposób staram się prowadzić tak zajęcia, żeby rzeczywiście to dotarło do uczestników i cieszę się, że tak jest to postrzegane.  

 

Czy mogłaby Pani podać przykładową dalszą ścieżkę rozwoju po pani kierunku? 

Zarządzanie Zasobami Ludzkimi, no przede wszystkim na tym kierunku mogą skorzystać osoby, które przymierzają się, czy mają w swojej swoim planie kariery zawodowej zajmowanie stanowiska kierowniczego, czy menedżer menedżerskiego, więc tutaj na pewno mogą skorzystać, dowiedzieć wielu rzeczy i zwiększyć swoje umiejętności interpersonalne. 

Ale nawet osoby które szukają pracy. Jeżeli zdobędą wiedzę na temat umiejętności psychospołecznych, to pomoże im także w podejściu do przyszłego pracodawcy i zaprezentowaniu się jako pracownik, może nawet lepszy niż ewentualny pracodawca. Nie chciałabym tak mówić, ale czasami zdarza się, że osoby po moim po moim kierunku same zwracają na to uwagę, że zdobyta wiedza pozwalają im trochę inaczej spojrzeć na swojego przełożonego. Kwestia jest taka, że oczywiście wiadomo, że trudno nagle zacząć i od razu startować z pozycji kierownika menedżera przełożonego, czy dyrektora więc trzeba od czegoś zacząć. Natomiast myślę, że to wiedza przydaje się każdej osobie i pomoże w karierze zawodowej każdemu. 

Tak w skrócie, jak można kilkoma zdaniami zachęcić słuchaczy do no wybrania pani kierunku? 

Studiowanie na kierunku, Zarządzanie Zasobami Ludzkimi pozwala słuchaczom zdobyć odpowiednie umiejętności interpersonalne i psychospołeczne do tego, żeby później łatwiej przejść swoją ścieżkę kariery zawodowej, czy zaplanować nawet, więc myślę, że tutaj ten kierunek przyda się każdemu. 

Dziękuję bardzo za rozmowę

Rozmowę przeprowadził Redaktor naczelny Grupy Edukacyjnej Technik Kacper Domin 

Najnowsze

Rekrutacja na Studia Podyplomowe 2023

W erze zmieniających się trendów zawodowych i rosnącej konkurencji na rynku pracy, edukacja na poziomie podyplomowym stała się nieodłącznym elementem zdobywania przewagi zawodowej. Przyjrzyjmy się, dlaczego warto zapisać się na studia podyplomowe w 2023 roku, jakie korzyści niesie ze sobą ten rodzaj edukacji, oraz jakie obszary studiów oferuje...

Centrum Edukacyjne Technik nowym członkiem United Global Compact

Centrum Edukacyjne Technik zostało nowym członkiem Global Compact, międzynarodowej inicjatywy ONZ, promującej odpowiedzialne biznesowe praktyki w zakresie społecznym i środowiskowym. Jako członek tej inicjatywy deklarujemy swoje zobowiązanie do promowania zrównoważonego rozwoju oraz do działania zgodnie z zasadami etycznymi i społecznymi, które są fundamentem działalności Global Compact. Wierzymy, że...

Poszukiwany kreatywny nauczyciel!

Poszukiwany kreatywny nauczyciel, mentor, coach: fizyki Jesteś wiecznie „głodny” wiedzy i chętnie dzielisz ją z innymi? To, co już wiesz i co potrafisz, nie wystarcza, stale się rozwijasz? Poszukujemy osób, które zasilą nasz zespół. Jeśli nie wiesz czy jesteś odpowiednią osobą zapoznaj się z poniższymi wskazówkami. Po czym...

Rachunkowość i podatki – najważniejsze zagadnienia

Czy wiesz, jak ważne są rachunkowość i podatki dla każdego przedsiębiorcy? Jeśli chcesz prowadzić biznes, musisz wiedzieć, jak rozliczać się z podatków i jak zarządzać finansami, aby zapewnić jego prawidłowe funkcjonowanie. Rachunkowość i podatki są obowiązkowymi elementami prowadzenia firmy, a ich niedostosowanie może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami. W tym...


Najnowsze artykuły



Znajdź nas na facebooku!