Terapeuta Zajęciowy

[elfsight_click_to_call id=”1″]
![]() Dostępne formy |
![]() Czas trwania |
![]() Data rozpoczęcia |
![]() Inwestycja |
---|---|---|---|
– stacjonarna | 4 semestry | – Wrzesień – Styczeń |
Bezpłatny |
Nauka na kierunku terapeuta zajęciowy
Uczniowie, którzy mają zdany egzamin maturalny, mogą podjąć również kształcenie na studiach wyższych na pierwszym i drugim stopniu studiów na kierunku terapia zajęciowa. Zawód terapeuty zajęciowego należy do branży opieki zdrowotnej.
Terapeuta zajęciowy jest specjalistą współpracującym w zespole terapeutycznym pracującym z dziećmi i dorosłymi z różnymi rodzajami niepełnosprawności. W związku z tym zapotrzebowanie na ten zawód na rynku pracy jest bardzo duże między innymi w placówkach pomocy społecznej, warsztatach terapii zajęciowej, oddziałach szpitalnych (np. dziecięcych, rehabilitacyjnych), poradniach rehabilitacyjnych, ośrodkach wczesnej interwencji, placówkach edukacyjnych (szkoły specjalne, przedszkola i szkoły integracyjne, ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze).
Terapeuta zajęciowy może kształcić się w:
- policealnych szkołach zawodowych,
- medycznych szkołach zawodowych,
- zespołach szkół prowadzących szkoły policealne.
Terapeuta zajęciowy to osoba, która:
- zajmuje się kompleksowym prowadzeniem terapii,
- przeciwdziała powstawaniu u pacjentów przewlekłych chorób i trwałego kalectwa,
- pomaga w przystosowaniu pacjenta do życia w świecie w nowy sposób,
- pomaga usprawnić kondycję fizyczną i psychiczną pacjenta,
- prowadzi do pomocy w uzyskaniu maksymalnie możliwej samodzielności osoby chorej.
Obowiązki terapeuty zajęciowego
Do obowiązków terapeuty zajęciowego zalicza się wiele różnych czynności, które mają na celu pomoc pacjentowi w optymalnym funkcjonowaniu na miarę swoich możliwości psychofizycznych. Dzięki swoim umiejętnościom terapeuta dba o dobro pacjenta, przystosowuje go do samodzielnego życia i oferuje wsparcie psychiczne.
Do głównych zadań terapeuty zajęciowego należy:
- nawiązywanie i podtrzymywanie kontaktu terapeutycznego z pacjentem oraz jego rodziną, a także środowiskiem i zespołem aktywizująco-terapeutycznym,
- rozpoznawanie i diagnozowanie potrzeb biopsychospołecznych pacjenta,
- przygotowanie grupowego i/lub indywidualnego planu działań terapeutycznych w oparciu o diagnozę, zainteresowania, potrzeby i możliwości pacjenta.
W ramach prowadzonej terapii terapeuta zajęciowy może organizować zajęcia o charakterze terapeutyczno-manualnym (ergoterapia, socjoterapia, arteterapia), których celem jest poprawa stanu fizycznego, psychicznego i społecznego funkcjonowania pacjenta oraz pomoc w jego integracji w środowisku zawodowym.
Ważnym celem terapii jest nauka posługiwania się podstawowym sprzętem rehabilitacyjnym niezbędnym do codziennego funkcjonowania pacjenta.
Dane zawodu terapeuta zajęciowy
- SYMBOL CYFROWY ZAWODU: 325907
- Branża: OPIEKI ZDROWOTNEJ (MED)
- Poziom IV Polskiej Ramy Kwalifikacji, określony dla zawodu jako kwalifikacji pełnej MED.13. Świadczenie usług w zakresie terapii zajęciowej – poziom 4 Polskiej Ramy Kwalifikacji określony dla kwalifikacji
Zobacz więcej kierunków – KSZTAŁCENIE MEDYCZNE
Odwiedź nas:
Facebook
Instagram
Zapisz się on-line Zadaj nam pytanie
Kim jest terapeuta zajęciowy? (wideo)